O našom eko a ne-ego

July 18, 2019

S manželom budujeme svoj prvý vlastný domov. Chceme, aby bol eko. Eko-nomický, eko-logický. Zdravý je asi správne slovo. Pomaly byt zapĺňame vecami, nábytkom, dávajú mu život. Nie sú to už len biele steny. Už je to o trochu viac náš rukopis, naše osobnosti. Je to o tom, akí sme - obaja. A aký bude náš domov. 

 

Chceme ho čistý, farebný, veselý. Na prírodnú nôtu, aj keď v paneláku. A tak sa stalo, že triedime všetko možné. Pri sťahovaní sme triedili a zbavovali sa starých vecí. Ja mám úlohu nekupovať oblečenie a vyradiť nenosené. Nech sa všetko zmestí do skrine. Varíme, pečieme, vybaľujeme, nakupujeme - ale keď vidíme koľko tvoríme odpadu - v tom našom čistom a zdravom byte - asi je niekde chyba. A tak zavádzame bez-obalové a bez-odpadové praktiky. 

Niekedy je to boj a potom doma nemáme čím prať, lebo nie je čas ísť kúpiť s vedierkom gél na pranie na opačný koniec mesta. Inokedy je to sranda, keď v LIDLi pri pokladni sa nám na páse gúľa ovocie a zelenina jedno cez druhé, lebo sme zabudli doma ušité vrecúška. K tomu je aj bonus - vraj máme podozrivo zdravé nákupy - povedala známa, keď nás stretla pri pokladni a zrovna sa to tam všetko gúľalo. A tak sme eko, bio, hlavne zdravo na nákupoch všedných dní. Lebo veď keď nakupujete veci bez obalov, oni sú aj zdravšie - bez konzervačných látok, bez mikroplastov, občas aj bez cukru alebo extra porcie soli vo vnútri. 

Zatiaľ som ale neprišla na to, ako sa nakupovanie bez obalu robí tak, aby bolo aj ekonomické.. ok, v potravinách nedať veci do sáčku nie je také ťažké, ale napr. prací gél je už celkom väčšia položka. Ale keď on tak pekne vonia.. ani aviváž netreba. 

Bolo by super, keby svet chápal, že to nie je iba móda. Že je to nevyhnutná súčasť spôsobu života. Hlavný predpoklad, aby sa dalo na tejto našej zelenomodrej planéte žiť. Nechcem ísť bývať na Mars, alebo niekam ešte ďalej, ani nechcem aby ďalšie generácie museli. Radšej sa uskromním. Prispejem na čistenie oceánov. Nekúpim oblečenie cestujúce cez pol sveta. Radšej pôjdem na výlet ako kúpim drobnosti pre radosť. Vymyslím, ako mať nábytok originálny, hacknutý, hoci z bazáru, alebo z povale. Rudy vymyslí, ako pestovať jahody na balkóne, aby sme si mohli dať naše, nie made in Espaňa. 

Bolo by to naj-sam-najviac-super, keby ľudia tomu aj verili. Že naozaj svojím vlastným pričinením pomôžu k tomu, aby Zem bola stále modrá. Že to za to stojí, byť trochu v nekomforte, vyjsť zo svojej konzumnej pohodlnej bublinky a trebárs kúpiť zeleninu na trhu, pečivo v pekárni, mäso u mäsiara. Trochu sa pri tom prejsť a tešiť sa z krásnych dní. Mať tento pohľad v bežných dňoch, to je paráda. Priznávam, že v nebežných - tam ešte nie som, ale chcela by som. Budem. Budeme - ja aj vy. Bodka.  

 

 

Please reload

Our Recent Posts

Rím je dobrý nápad

September 30, 2019

O našom eko a ne-ego

July 18, 2019

Spomienky na Cote d´Azur, 2. časť

May 16, 2019

1/1
Please reload

Tags

Please reload

©2018 Miša Kastler prostredníctvom Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now