Spomienky na Cote d´Azur

August 31, 2018

Bolo leto. Tesne po skončení vysokej školy. Prvé zarobené peniaze. Žiadne záväzky. Chuť cestovať. Spoznávať svet. 

Francúzsko! Znie to tak romanticky... 

Nakoniec to bol bláznivý babský výlet. Ja a Zuzka, pripravené na maratón a autobusovú cestu zhruba 1 300 km. 3 dni cestovania Azúrovým pobrežím, 6 miest a zas cesta domov autobusom. Tá bola zničujúca.

Organizácia nebola v našich rukách, nechali sme to na cestovku. Nechali sme sa viezť, lebo nabitý program asi nikto na dovolenke nepraktizuje, keď nemusí... Oddychovať sme veľa nestihli, len sa trochu nadýchnuť a ovlažiť v mori :-) Rozhodne to však stálo za to. 

 

Vylodenie v Port Grimaud

Bolo tiché ráno, keď nás vyložil autobus v miestnom kempe. Kemp bol obrovský, čistý, chatky a mobilné domčeky boli roztrúsené pomedzi cestičky v palmovom háji. Dotkli sme sa morskej vody (bola ľadová), posedeli na pláži a prešli do centra. Malé (malebné?) mestečko, porovnávajú ho s Benátkami. Na konci septembra v ňom už nebol turistický ruch. Vlastne sme stretli veľmi málo ľudí, celkovo. Vyšli sme na vežu, rozhliadli sa po okolí, pokochali sa úzkymi uličkami a kanálmi plnými malých lodiek. Celé toto romantické kanálové mestečko je vybudované umelo, a trochu to bolo cítiť. Možno hlavne tým, že už bolo po sezóne. Popozerali sme sa po prvých suveníroch, nakukli do cukríkového obchodu s pirátom vo dverách a už sme museli ísť ďalej... 

 

Saint Tropéz

 Luxusné jachty a pekný maják sme videli už z diaľky. Všetci na úrovni sem chodia loďou. Aj my sme predsa mali úroveň, najlepšiu ako len autobusový zájazd môže mať. Plavili sme sa z Port Grimaud, port ako prístav. Mali sme jediného kapitána, ktorý bol v ten deň ochotný po búrlivom mori vyplávať. Šťastie aj zážitok. Cítili sme sa ako na horskej dráhe.

Za okrúhlou budovou Capitanerie je marína plná obchodíkov a reštaurácii. Dá sa tu kúpiť aj zmrzlina. Hneď za prístavom je na skalách nad morom postavený hotel, v ktorom sa v 50. rokoch zdržiavala Brigitte Bardot. Úzkymi uličkami Saint Tropez sa dá motať hodiny. Celé mesto je postavené aj renovované v jednom štýle, oranžové steny domov, červené strechy a okenice na oknách. Je to očarujúce. Uličky sú plné obchodíkov s peknými výkladmi. Nájdu sa tu aj luxusné značky ako Gucci, Chanell a iné. Chanell je vlastne v historickom dome na námestí Place Blanqui rovno oproti známemu sídlu žandárov zo Saint Tropez, Gendamerie Nationale. Keď sa uličkami dostanete do parku na Place des Lices, určite nájdete skupinky hrajúce petang. My sme sa tu posilnili kávou, aby sme sa mohli vydať na cestu k citadele, odkiaľ vidieť celé mesto a okolité pobrežie ako na dlani. Doplnili sme energiu pri večeri v reštaurácii (lasagne stáli tušim 20€) a vrátili sme sa do prístavu, kde sme ešte kúpili nejaké suveníry. Ja mám zo Saint Tropez suvenír v podobe šiat od Miss Zazzies. Všetci ich chvália, sú šarmantné, iné, a dajú sa kúpiť len tu. 

 

Nice

Nice má čaro. Má Anjelsku pláž dlhú od letiska až do centra. Nad ňou Anglickú promenádu. Vonia luxusom, ale nie je snobské. Je to veľkomesto. Čarovné, s atmosférou. Je tu množstvo hotelov, historických aj moderných budov. Veľké parky a námestia. My sme mali šťastie a stihli sme tu navštíviť aj trh na Cours Saleya s miestnymi špecialitami, levanduľou aj suvenírmi (tu boli najlepšie ceny). V týždni je otvorený do 17:30, v sobotu do 13:30. V pondelky trh nebýva. Provensálskym suvenírom, okrem levandule, je pastis, alkohol s anízom. Treba ochutnať, je iný ako grécke uzo. A keď vám zachutí, trh je ideálne miesto na jeho kúpu. 

Po nákupoch nás čakala cesta na kopec s Park Ancien Chateou s výhľadom na pláž, promenádu a veľkú časť mesta. Neskutočná panoráma a veľmi pekný park. Aj tu bola možnosť nakúpiť magnetky či pohľadnice. Zišli sme parkom naspäť na promenádu a vydali sa uličkami historického centra. Bolo tu veľa maličkostí, typických miestnych alebo stredomorských, na ktorých sa nám zastavili pohľady. Brány domov, radnica, priečelia s typickými okenicami, kostoly... až nás uličky doviedli na modernú Promenádu du Paillon. Je zelená, plná fontán. Naozajstný francúzsky bulvár. Obojsmerne tu premávajú autá aj električky, a predsa je tu promenáda pre chodcov so stromami, fontánami, sochami. Dá sa ňou prejsť k Anglickej promenáde do malého parčíku s typickým carouselom. Na Anglickej promenáde okrem množstva plachetníc na mori sme sa kochali historickými hotelmi. Najzaujímavejší je asi Hotel Negresco z roku 1913, v ktorom si užívali luxusné Azúrové pobrežie Angličania aj Rusi, vraj :-) Na promenáde bolo množstvo umelcov ponúkajúcich svoje diela, korzujúcich ľudí. Sú tu schodíky vedúce na pláž či do plážových reštaurácií. Ochutnávku miestnej kuchyne sme nestihli, čakala nás ešte cesta a prehliadka Canes. 

 

Pokračovanie spomienok na Francúzsko už čoskoro... 

 

Please reload

Our Recent Posts

Rím je dobrý nápad

September 30, 2019

O našom eko a ne-ego

July 18, 2019

Spomienky na Cote d´Azur, 2. časť

May 16, 2019

1/1
Please reload

Tags

Please reload

©2018 Miša Kastler prostredníctvom Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now